anasayfa anasayfa
Cevap Ver     Konu Listesi
kahve tarifi
benim en yakin arkadasim musafir olarak bize geldi. yemeklerimize yedikden sonra size bir kahve yapayim dedim. onlarda ckdan beri türkkahvesi icmemisler. yanlis kahvemi beyenmediler. köprüksüzmüs.
simdi bende türkahvesi acaba en güzel ve lezetli nasil yapilirdiye internetde araya araya bir türlü cevap bulamadim. hertürlü kahve tarifesileri var. yanlis benim aradim türkkahvesine yok. belki sizler bana yardimci olabilirsiniz.

saygilarla
Konuyu Açan : kahvehastasi Tarih :11.04.2006
 
Türk kahvesi kısık ateşte ve soğuk su ile yapılır. cezveye kaç fincan kahve yapılacaksa o kadar soğuk su ve kahve ile şeker konur iyice karıştırıldıktan sonra kısık ateşe konur. sabırla kabarması beklenir. ( bir fincan su +1 tatlı kaşığı kahve bir kahve kaşığı şeker) Daha sonra kabaran kahve fincana konur. Arkasından kalan kahve kaynatılır. fincana eklenir. Boll köpüklü hakve hazır. Afiyet olsun.
Cevap veren : yıldız Tarih : 29.04.2006

cezveye her fincan için 3çay kaşığı kahve ve 2 çk şeker koy kısık ateşte biraz kavur kokusu çıksın ama yakma sonra üzerine kaç kişilikse ölçülü olarak soğuk suyunu koy karıştırmadan kısık ateşe bırak yavaş yavaş kenarları toplanmaya başlayınca tatlı kaşığıyla köpükleri al ama hepsini birden değil biraz al yavaş yavaş köpük bitince kalan kahveyi kaynat bir taşım yavaş yavaş fincanın kenarından dök afiyet olsun Not
:eğer kış ise fincanları ocağın kenarında biraz ısıt fincanlar sıcak olsunki köpük kaçmasın
Cevap veren : dilek Tarih : 11.10.2006

Türk kahvesi en güzel şekliyle tek fincanlık cezvede pişirilmeli. Mümkünse bakır cezvede. öncelikle su ısınıncaya kadar bekleyin ardından isteğe göre şekerini atın ve çok kaynamadan kahvesini ilave edip kısık ateşte pişirin. Üst kısımdaki köpüğü artırmak için arada sırada ateşten uzaklaştırıp yaklaştırarak köpüğünü artırabilirsiniz. Tamamen kabardığında ateşin üstüne yaklaştırıp fincana dökebilirsiniz. Afiyet olsun.
Cevap veren : mb Tarih : 12.11.2006