Kahve Ağacı, Tropik Bölgede Yetişir         
        

Kavrulmuş tohumlardan hazırlanan içki, ilk kez Mısır ve Arabistan’da kullanılmaya başlandı.

Kahve ağacı, kışın yaprak dökmeyen ve bütün tropik bölgelerde yetişen bir bitkidir. Boyu 5-15 metre arasında değişir. Çiçekler beyaz ve kokuludur. Meyva küremsi veya oval şekilli, etli, olgunları parlak kırmızı renkli, tek çekirdeklidir. Herbir çekirdekte iki adet kotiledon (kahve tanesi) bulunur.  

Kahve ağacı, ısının 5 derecenin altına düştüğü bölgelerde yaşayamamaktadır. Taneler yeşilden kırmızıya dönüşünce olgunlaşmış demektir.

       Yeşil kahve tanesi eskiden romatizmada, böbrek taşlarına karşı ve ateş düşürücü olarak kullanılmıştır. Bu tip kullanışlar için yeşil kahve toz edilirdi. Kahvenin başlangıçta Habeşistan’da kuvvet verici olarak kullanıldığı sanılmaktadır. Kavrulmuş tohumlardan hazırlanan içki ise ilk kez Mısır ve Arabistan’da kullanılmaya başlandı. Kahve, fiyatı oldukça yüksek olduğu için eskiden beri bazı bitkisel maddelerle karıştırılmakta ya da bazı bitkisel ürünler, kavrulduktan sonra kahve yerine kullanılmaktadır. Bu amaçla arpa, nohut, kenger tohum ve meyvalarından yararlanılmaktadır. Avusturya, Macaristan, Yugoslavya, Bulgaristan gibi bazı Avrupa ülkelerinde var olan kuru incir kahvesi, Türkiye’de beğenilmemiştir.

        
        
11.04.2002
        Kapat