Kızarmış Patates ve Cipsde Kanser Riski         
        

Nişastalı yiyecek maddelerinde bulunan akrilamid’in kansere yol açan en büyük risk faktörü olduğu belirlendi.
Ekmek, patates, pirinç ve mısırda bulunan nişastanın fazla ısıtıldığı takdirde akrilamid’e dönüştüğü, söz konusu yiyecek maddelerini bu haliyle tüketenler için de kanser riskinin arttığı bildirildi.
İsveçli bilim adamlarının buluşu şok yaratırken, halk arasında büyük endişeye yol açtı.  
    
   Şok yaratan haberin ardından, butiklerdeki dondurulmuş hazır patates kızartması ve cips satışlarının adeta bıçak gibi kesildiği gözlendi. Araştırmayı yapan bilim adamları ve yiyecek denetim kurumu müdürlüğü dün basın toplantısı düzenleyerek durumu açıklığa kavusşturmaya çalıştılar ancak konuşmacıların halk arasında paniğe yol açmamaya gayret gösterdikleri gözlendi. Gerek bilim adamları gerekse kurum yetkilileri, araştırma sonuçlarını basın toplantısında da teyid ederlerken, nişastalı yiyecek maddelerinin tercihen kızartılmasından yenmesinde, alışkanlığı olanların da bu alışkanlıklarını daha uzun periyodlara yayarak azaltmalarını tavsiye ettiler.  

EN TEHLİKELİSİ ÇİPS VE PATATES KIZARTMASI

    
   Uzmanlar yaptıkları ölçümlere dayanarak yaptıkları açıklamada en yüksek miktarda akrilamid’in çips ve kızarmış patateste bulunduğunu bildirdiler. Fast food yemeklerin kaçınılmaz çeşnisi kızarmış patates ile televizyonda film seyrederken atıştırılan çips’in kansere yol açan yiyecek maddeleri arasında gösteren uzmanlar herkesin yemek alışkanlıklarını yeniden gözden geçirmesini tavsiye ettiler. Uzmanlar bol meyve ve sebze tavsiye ediyorlar. İsveç yiyecek denetim kurumunun bağlı olduğu tarım bakanı ise sıradan bir tüketici şaşkınlığıyla zaten çips ve kızarmış patates yeme alışkanlığı olmadığını söylemekle yetindi. Şimdilik herhangi bir yasaklama yoluna gidilmesinin söz konusu olmadığını belirten tarım bakanı İsveç’te en çok tüketilen yiyecek maddelerinden patatesi’in daha çok haşlanarak tüketilmesini önerdi. Uzmanlar suyun kaynama derecesinde akrilamid tehlikesinin bulunmadığını bildirdiler. En çok tüketilen nişastalı yiyecek maddelerinin kanser riski taşıdığı ortaya çıkarken İsveç’ye yılda ortalama 700 kişinin akrilamid’den dolayı kansere yakalandığı açıklandı.

       Kanser alarmı veren araştırmacıların bulgularına göre, bir kilo haşlanmış yiyecek maddesinde 5 mikrogram akrilamid bulunuyor. Buna karşılık büyük oranda protein ihtiva eden hayvansal kızartılmış hayvansal yiyecek maddelerindeki akrilamid miktarı 50 mikrograma kadar çıkabiliyor. Bir kilo patates kızartması ve çipsteki akrilamid ise diğerleriyle kıyaslanmayacak kadar büyük miktarda. Araştırma sonuçlarına göre bir kilo kızarmış patatesteki akrilamid miktarı 800 mikrograma çips’teki ise 3.800 mikrograma kadar çıkabiliyor.  

        
        
25.04.2002
        Kapat