Zeytinyağlılar         
        

Türkiye’de yılda kişi başına ortalama bir litre zeytinyağı tüketildiği bildirildi.Gazeteci-Yazar A. Nedim Atilla, Çiğli Kipa Alışveriş Merkezi’nde, “Türk Mutfağının Benzersiz Üstünlüğü: Zeytinyağlılar” konulu bir konferans verdi.


Zeytinin Anadolu kökenli bir ağaç olduğunu anlatan gazeteci-Yazar A. Nedim Atilla, Batı Anadolu’da 10 milyonun üzerinde “Delice” ağacı bulunduğunu, bunun yarısının “zeytin olarak” aşılanması durumunda Türkiye’nin önemli bir ekonomik kazanım elde edeceğini belirtti.  


    
ÇOK SAĞLIKLI       Anadolu’da 3 bin yıllık zeytin ağacına rastlandığını kaydeden Atilla, şunları söyledi: “Sağlıklı yaşamın sırrı zeytinyağıdır. Bunu ABD’li bilim adamları 1980’li yıllarda Girit Adası’nda yaptıkları bir dizi çalışma ile ortaya koydular. Akdeniz Beslenme Diyeti’ni geliştirdiler. Bu diyette, ayda birkaç kez kırmızı et, ayda beş-altı kez tatlı, haftada birkaç kez balık ve tavuğa karşın baklagiller, peynir, yoğurt, süt, zeytin ve zeytinyağının her gün tüketilmesi öneriliyor. Sızma zeytinyağının, koroner kalp rahatsızlığını azalttığı, kadınlarda kemik yoğunluğunu artırdığı, ülseri iyleştirdiği, safra taşlarını azalttığı tıp çevreleri tarafından savunuluyor. Her derde deva olan sızma zeytinyağı ne yazık ki Türkiye’de yeterli miktarda tüketilmiyor.”  

       Nedim Atilla, bu yılın zeytinde “var yılı” olduğunu, şu anda Türkiye’nin elinde 40 bin ton zeytinyağı stoku bulunduğunu, 180 bin ton da üretim beklendiğini söyledi.  
    

    
NATUREL TÜKETİLEBİLİR       Zeytinyağının meyve suları gibi naturel tüketilebileceğini dile getiren Atilla, “Zeytinyağının 3.5-4 yıl içinde tüketilmesi gerekiyor. Kalmış zeytinyağı lezzetini yitirir, aromasını ve özelliğini kaybeder” diye konuştu. Osmanlı’dan günümüze Türk mutfağında zeytinyağlı yemeklerin ayrı bir yeri olduğunu anlatan Atilla, dünyanın hiçbir mutfağında zeytinyağlılar diye bir bölümün olmadığını savundu.

        
        
15.06.2002
        Kapat