Şişmanlık Kanser Yapıyor         
        

ABD'deki Kanser Araştırma Enstitüsü uzmanları, şişmanlığın tüm kanser vakalarında üçüncü neden olduğunu, ABD'deki şişmanların sadece yüzde 25'inin bu tehlikeyi bildiğini açıkladı.

Binden fazla şişman üzerinde yapılan araştırmada, bu kişilerin yüzde 75'inin, şişmanlığın kolon, meme ve diğer birçok kanser türlerinin nedenleri arasında üçüncü sırada yer aldığını bilmediği ortaya çıkarıldı.  

Deneklerin yüzde 90'ı, şişmanlığın şeker ve kalp hastalıklarına neden olduğunu biliyor. Güneş ışınlarının deri kanserine yol açtığını bilenlerin oranı yüzde 22 oldu. Aynı orandaki denekler, yağlı yiyeceklerin kanser riskini artırdığını belirtti.  

Amerikalıların yüzde 61'inin aşırı kilolu olduğunu belirten uzmanlar, bunların sadece yüzde 25'inin kanser riskinden haberdar olduğunu, bu yüzden de kanser vakalarının giderek arttığını söylediler.  

Sanayileşen ülkelerde şişmanlığın giderek önemli bir sorun olduğu ifade ediliyor.  
Yüzde 20 oranında kilo fazlası olan kişiler, şişman olarak kabul ediliyor.  

ABD'de kalp hastalıkları birinci derecede ölüm nedeni olurken,  bunu sigaradan kaynaklanan akciğer kanseri izliyor. Kolon ve prostat kanserleri, ölüm nedenleri arasında üçüncü sırayı alıyor

        
        
27.11.2002
        Kapat