Bulaşık Makinesi Kullanmanın Kuralları         
        

    Bulaşık yıkama alışkanlıkları konusunda yapılan bir araştırmada, en çok su tüketenlerin Türkler olduğu ortaya çıktı.  
  
    Electrolux yetkililerinin verdiği bilgiye göre, bulaşık makinelerini kullanırken izlenecek ‘10 anahtar kural’, hem makinenin ömrünü uzatıyor, hem de su ve elektrik kullanımından tasarruf sağlıyor.  

Üstelik, bulaşık makinesini kullanmak, bulaşık yıkamakla harcanacak yılda yaklaşık 300 saat yani 12.5 günlük zamanı da, daha fazla keyif alınabilecek uğraşlara ayırabilme imkanı sunuyor.
        
YAŞAMINIZA YILDA 12.5 GÜN EKLEYEN ‘10 ANAHTAR KURAL’!
Bulaşıkları makineye yüklemeden önce, üzerlerindeki yemek artıklarını temizlemek makinenin, tamire gitmeden uzun süre kullanılmasına olanak sağlıyor.  
Bulaşıkların eşit oranda sudan yararlanabilmesi için, geniş tabakların, küçük tabakların altına veya üzerine yerleştirilmemesi gerekiyor.  
Yıkanmış bulaşıkları elde kurulamayın. Bulaşık makinenizin kurutma programını kullanarak hem tabakların hijyenik bir ortamda kurutulmasını sağlar, hem de zamandan kazanabilirsiniz.  
Kirli tabakları hemen yıkamasanız bile, bulaşık makinesine kaldırın. Böylece mutfağınız, hem görüntü estetiğini bozan hem de hijyenik olmayan tabaklardan kurtulmuş olacak.  
Modern bulaşık makineleri, az ya da fazla sayıda bulaşıklar için elde yıkama ile karşılaştırıldığında, elektrik ve su tasarrufunda liderliğini koruyor. Az sayıdaki tabaklarınızı bile makinede yıkadığınızda, elde yıkarken kullandığınız su ve deterjandan çok daha azını kullanıyorsunuz.  
Genellikle az kirli bulaşıklar için kullanılan, kısa ve ekonomik programların daha az su ve enerji kullandığını unutmayın. Az kirli bulaşıklarınız için, düşük yıkama programını seçmeniz, enerji ve su tasarrufunu artıracaktır.  
Tavsiye edilen miktarda deterjan kullanmak, sizi ekstra durulama veya kirli kalan bulaşıklarınızı tekrar yıkama külfetinden kurtaracaktır.  
Ayda bir kez bulaşık makinenizin içinde biriken yağ ve kireç artıklarını temizlemeniz, makinenizin ömrünü uzatır. Bulaşık makinenizi, deterjan gözüne koyacağınız az miktardaki sirkeyle uzun programda çalıştırmanız makinenizin içini pırıl pırıl yapacaktır. Dış yüzeyin ve filtrelerin temizliği de unutulmamalı.  
Bulaşık makinesinin buzdolabıyla temas etmemesine dikkat edin. Bulaşık makinesinden yayılacak ısı ve nem buzdolabının enerji kullanımını artırır. Eğer, ürünleri yanyana koymak zorundaysanız, ürünler arasında izolasyon sağlayan bir levha olmasına dikkat edin.  
Kullanılan su kireçliyse, bulaşık deterjanının kireç sökücü içermesine dikkat edin.
        
EN ÇOK SU TÜKETEN TÜRKLER
       Almanya’daki Bonn Üniversitesi’nde görevli bilim adamları, Avrupalıların bulaşık yıkama alışkanlıklarını araştırdı. Araştırmaya 7 Avrupa ülkesinden 75 “gönüllü bulaşıkçı” katıldı.  
       Araştırma sonucunda, en hızlı İngiliz ve İrlandalıların bulaşık yıkadığı, Almanların en az enerji harcadığı, Türklerin en yavaş bulaşık yıkadığı ve en çok su tükettiği, Fransızların da en fazla enerji tükettiği ortaya çıktı.  
       Bilim adamları, temizlik konusunda önemli bir fark olmadığını belirterek, erkeklerin daha iyi bulaşık yıkadığı ya da kadınların daha az su ve enerji tükettiği gibi önyargıları doğrulayıcı bir izlenimlerinin olmadığını kaydettiler.

        
        
18.12.2002
        Kapat