Düzenli Yemek İçin İpuçları         
        

Sağlıklı beslenmenin temel kurallarından biri de düzenli yemek yeme alışkanlığının edinilmesi.

Acıbadem Sağlık Grubu’ndan Psikolog Duysal Aşkun, düzenli yemek konusunda bazı yararlı ipuçları veriyor.

Aşkun’un önerileri şöyle;
Sadece yemek yeme eylemine odaklanın. Yemek yerken mümkünse başka aktivitelerde (Örneğin TV izlemek, okumak, telefonda konuşmak...vb.) bulunmayın.  
Ev içinde yemek yediğiniz tek bir yer olsun ve mümkünse o yeri sadece yemek yemek için kullanın. Çalıştığınız masa ya da TV seyrettiğiniz divanda yemek yemeyin. Bu şekilde düzenli yemek yeme programınızı başlatmış olacak ve devam ettirmede daha fazla kolaylık yaşayacaksınız çünkü “yemek yeme eylemi”ni bir bakıma özelleştirmiş olacaksınız.  
Yemeniz gereken yiyecek miktarından fazlasını yemek masanızda ya da çok kolay ulaşabileceğiniz bir yerde bulundurmayın. Örneğin yemeniz gereken ekmek miktarı dilimlenmiş olarak masanızda bulunsun. Geri kalanı dilimlenmemiş bir halde ekmek kutusunda yer alsın. Bu durumda kalkıp ekmeği kesmek ve masanıza tekrar oturmak zaman alacak ve sizi daha fazla yemekten caydıracaktır.  
Sağlıklı olmayan yiyecekleri mümkün olduğu kadar görüş alanınızdan uzakta tutun. (Bir ileri aşamada evde bulundurmamaya da çalışabilirsiniz.)
Alışverişinizi planlı ve zamanında yapın. Alışveriş listenize sadık kalın. Liste oluşturmayı açken değil tokken yapın. Asla listesiz alışverişe çıkmayın yani keyfi alışverişler yapmayın. Bunu düzenli uygulayabilmek için yanınızda sınırlı bir para miktarı bulundurun. Hemen yenecek hazır yiyecekler yerine hazırlamak için uğraşmak zorunda olacağınız yiyecek grubunu tercih edin.

        
        
18.12.2002
        Kapat