‘Şifalı Bitkiler’ ve Yararları         
        

Ege Bölgesi’nde binlerce yıldır yenen yabani otlar bilimsel olarak araştırıldı ve yararları bir kitapta toplandı.

Araştırmaya göre, hardal, başağrısına iyi geliyor, sinameki ishali durduruyor. Isırgan otu, akciğeri güçlendiriyor, kanseri önlüyor. Raziyane, kalp, damar, bağırsak hastalıklarına iyi geliyor. Arapsaçı kandaki üreyi düşürüyor. Rezene, bağırsak iltihabına, şevketibostan bronşite iyi geliyor.

Menemen’deki Ege Tarımsal Araştırma Enstitüsü’nün Müdürü Ertuğ Fırat, yabani otların Ege sofralarında binlerce yıldır yer aldığının bilindiğini anımsattı.  

Fırat, bu otların yararlarını bilimsel olarak ortaya koymak üzere yaz aylarında Japonya ve Almanya gibi ülkelerden gelen yabancı öğrencilerle araştırma hazırlandığını ve elde edilen bilgileri “Şifalı Bitkiler” kitabında kamuoyuna sunduklarını bildirdi.

HER OTUN ŞİFASI AYRI
       Araştırmaya göre, şifalı yabani otlardan bazılarının yararları şöyle:
       Hardal: Baş ağrısına iyi geliyor, kaynatılıp suyunun içilmesi böbrek taşlarının düşürülmesine yardımcı oluyor. Haşlanıp salata yapılarak ya da kavrulup yumurta ile tüketiliyor.
       Sinameki: İshali durduruyor.
       Isırgan otu: Akciğeri güçlendiriyor, kanseri önlüyor. Salata, kavurma ya da ıspanak gibi pişirilerek veya çiğ yenilebiliyor.
       Raziyane: Kalp, damar, bağırsak gibi birçok hastalığa iyi geliyor.
       Rezene: Bağırsak iltihabına, gaz sancılarına iyi geliyor.
       Şevketibostan: Balgam söktürüyor, bronşite iyi geliyor. Terbiyeli ve etli ya da pirinçli pişiriliyor.
       Arapsaçı: Kandaki üreyi düşürüyor, burun tıkanıklığını açıyor ve cildi koruyor. Haşlanarak, kavrularak ya da etle terbiyeli pişirilerek yenilebiliyor.
       Radika: Kas romatizması, kas uyuşması, vücut ısısının düşürülmesi ve kan şekerinin düşürülmesine yarıyor. Çiğ ya da haşlanıp salata olarak tüketiliyor.
       Ebegümeci: Nefes darlığına iyi geliyor, böbrekleri temizliyor, kanın pıhtılaşmasını sağlıyor, dalak hastalıklarını ortadan kaldırıyor.
        
PAZARDAN KAÇA ALINABİLİYOR?
       Ege’de sevilerek tüketilen şifalı yabani otlar, toplayıcısı ve satıcısı birçok ailenin geçimini de sağlarken, İzmir pazarlarındaki yabani otların kilo ve demet satış fiyatları şöyle:
       Hardal 500 bin, gelincik 750 bin, ebegümeci 500 bin, arapsaçı demeti 350-700 bin, şevketibostan 3,5 milyon, sinavri 500 bin, ısırgan otu demeti 250 bin, sinameki demeti 500-800 bin, gelincik 750 bin lira.  
       Yabani ot satıcıları, bölgedeki yağışlı havanın fiyatların belirlenmesinde etkili olduğunu bu yıl fiyatların ürün bolluğuna bağlı olarak düştüğünü belirtti.

        
        
18.12.2002
        Kapat