Baklava Türkiye'nin milli tatlısıdır         
        

Gaziantep Sanayi Odası (GSO) Yönetim Kurulu Başkanı Nejat Koçer, baklavanın Rumların “milli tatlısı” olarak tanıtılmasına tepki göstererek, “Baklava, Türkiye'nin milli tatlısıdır” dedi.  


Gaziantep Sanayi Odası (GSO) Yönetim Kurulu Başkanı Nejat Koçer, Kıbrıs Rum yönetiminde düzenlenen Avrupa Günü etkinliklerinde dağıtılan tatlı kitabında baklavanın Rumların “milli tatlısı” olarak tanıtılmasının mantıksız ve gülüp geçilecek komik bir durum olduğunu söyledi.  

Baklavanın, yüzyıllardır Türkiye'nin kendi yöresel ve geleneksel bir tatlısı olduğunu vurgulayan Koçer, şöyle dedi:
“Şu anda Rumlar'ın 'baklava bizim tatlımız' demesiyle bir tatlı milli tatlısı olamaz. Zaten bugüne kadar birçok ülke Türkiye'nin birçok değerine sahip çıkmaya çalıştı, ama 'bu benim demekle' olmaz. Rumlar'ın böyle güzel bir tatlıyı kendilerinin gibi göstermiş olması da bu tatlıyı çok beğendiklerini gösterir.”  

Los Angeles Times Gazetesi'nde dünyanın en iyi yemek araştırmacılarından olan Carles Perry'nin Dünya Gıda Sempozyumu'ndaki bildirisinde, baklavanın Türkler'e ait olduğunu ve Orta Asya'dan getirdiklerini ve baklavanın o zaman “bohça hamur” olarak ifade edildiğini belirten Koçer, baklavanın içinde kullanılan malzemenin de antepfıstığı olduğuna dikkat çekti.  

Nejat Koçer, “Antep adıyla anılan, malzemesi de kendi topraklarımızda yetişen baklavanın bizim olması çok doğrudur. Ben açıkça gülüp geçmek gerektiğini düşünüyorum. Sadece tatlımızla değil birçok değerimize sahip çıkan ülkeler olabilir, ama bunlar araştırmalarda ve dünya tarihinde açık seçik bellidir” dedi.

BAKLAVA İÇİN TESCİL BAŞVURUSU

GSO olarak bir yıl önce Türk Patent Enstitüsü'ne baklavanın yöresel ve coğrafi özellikleri kapsamında tescilini almak için başvurduklarını ifade eden Koçer, tescili bekleme süresinin bu ay biteceğini, çok kısa süre sonra baklavanın ulusal ve uluslararası tescilini GSO'nun alacağını bildirdi.  

Gaziantep'in baklava ile özdeşleşen bir kent olduğunun altını çizen Koçer, Gaziantep'te baklava imalatçılarının deden toruna geçen 350 yıllık geçmişi bulunduğuna, Türkiye'nin en eski ve meşhur baklava ustalarının Gaziantepli olduğuna, Türkiye'nin yanı sıra dünyanın her tarafından baklavacılık yaptıklarına dikkat çekti.  

Koçer, “Baklava, Türkiye'nin milli tatlısıdır. Bir kitapta yer alıyor veya birileri kendi tatlısı gösterdi diye milli tatlıları olması mantıksız. Bugün Gaziantep ve İstanbul'dan, Yunanistan'a ve AB ülkelerine bile baklava ihraç ediliyor. Böyle bir ortamda baklavanın kimin olduğunu tartışmak bile yersiz” diye konuştu.  

        
        
12.05.2006
        Kapat