sağlıklı bebeklerin sırrı         
        

  
Sağlıklı bir bebek dünyaya getirmek her hamile kadının amacı. Araştırmalar gebelikte beslenmenin doğacak bebeği doğrudan etkilediğini ortaya çıkartıyor. Bunun bilincinde olan anne adayları kendileri ve bebekleri için gerekli besinleri almaya günümüzde daha da fazla özen gösteriyor. Ancak bu süre içerisinde anne adaylarının kilo alımı da son derece önemli. İdeal kilo artışı kişinin gebe kalmadan önceki kilosuna bağlıdır; ancak bu artış genelde 11-16 kilo arasında olmalıdır. Zira fazla alınan kilolar hem anne adayının gebelik sürecini ve doğum zamanını olumsuz etkiliyor hem de doğan bebeğin sağlığında olumsuz sonuçlara yol açabiliyor. Gebelik döneminde formunu da korumak isteyen anne adayları için önerilerimiz var. Neler mi?

Azar azar ve sık sık yemeğe dikkat etmelisiniz. En ideali günde 3 ana ve 3 ara olmak üzere toplam 6 öğündür. Ara öğünlerinizde ya da tatlı ihtiyacınızı karşılamak için, size kolorisi düşük ama aynı zamanda yüksek lif içeriğine sahip, tok tutucu Eti Form ürünlerini tavsiye ederiz.  


Margarin, tereyağı gibi katı yağ yerine sıvı yağları -özellikle zeytinyağını- tercih etmelisiniz.  


Çay, kahve gibi içecekleri mümkün olduğu kadar az tüketmeye ve çok miktarda şeker ilave etmemeye özen gösterin. Sıvı ihtiyacınızı su, taze sıkılmış mevye suları ve sodyum oranı düşük soda ile karşılayabilirsiniz.


Artan C vitamin ihtiyacınız için bol bol meyve ve sebze, kalsiyum için süt ve yoğurt tüketin.  


Tatlı ihtiyacınızı genellikle sütlü tatlılar veya kalorisi azaltılmış ve lif içeren ürünleri kullanarak gidermeye dikkat etmelisiniz. Eğer yemeklerde tatlı yemişseniz; o gün pilav, makarna gibi tahıllardan 1 porsiyon eksik tüketmelisiniz.


Her öğün mutlaka çorba için. Çünkü çorba hem kalorisi düşük ve tok tutucu hem de besleyicidir. Yanında lif oranı yüksek Eti Form ürünleri yiyebilirsiniz.


Gebelikte en sık şikayet edilen konulardan birisi kabızlıktır. Bu şikayetin giderilmesi için bol bol lif içeren yiyecekler tüketilmelidir. Eti Form’un bütün ürünleri bol miktarda lif içerdiği ve düşük kalorili olduğu için gönül rahatlığıyla tüketebilirsiniz.  


Hamile bir kadın, bir gün içersinde belirli ürün gruplarını mutlaka almalıdır. Biraz daha açıklamak gerekirse;  

3 porsiyon et grubu (1 porsiyon et grubu = 1 yumurta = 1 porsiyon kurufasulye, nohut, mercimek yemeği = 1 köfte büyüklüğünde tavuk, balık veya kırmızı et.)


5-6 porsiyon sebze ve meyve grubu (1 porsiyon meyve = 1 tabak sebze yemeği).


4 porsiyon süt ve süt ürünleri grubu (1 porsiyon süt grubu= 1 su bardağı süt, yoğurt= 2 su bardağı ayran=1 kibrit kutusu kadar beyaz peynir).


8-10 porsiyon ekmek grubu (1 porsiyon ekmek ekmek grubu = 1 ince dilim ekmek= 5 adet Eti Form Kepekli Bisküvi = 2 yemek kaşığı pilav veya makarna = 1 kase çorba)  

        
        
17.05.2006
        Kapat