Atatürk'ün sevdiği lezzetler         
        

Cafe Zone bu yıl 10 Kasım'da mönüsünü Atatürk'ün sevdiği yemeklerden oluşturdu. O gün Atatürk'e ve onun yemek sofrasına saygı niteliği taşıyan Cafe Zone mönüsünde Atatürk'ün sevdiği yemekler ve mezeler yer alacak.

Atatürk, damak zevki konusunda geleneksel yemeklere düşkündü. Sofra düzenine önem veren Atatürk başlangıç olarak zeytinyağlıları tercih ederdi. Atatürk'ün en çok sevdiği Arap saçı, semizotu, enginar Dolması ve yoğurtlu yaprak dolması ayrıca bol limonlu maydonoz Cafe Zone'un mönüsünde yer alacak.

Atatürk'ün başlangıçların hemen ardından midesinin ekşimemesi için yediği, pişmaniye gibi tel tel olan ve sunumu tuzlukla yapılan Mihaliç Peyniri'ni de Cafe Zone'da tadabileceksiniz.

Seçiciliğini yemek masasına da taşıyan Atatürk ana yemeklerinde özellikle tereyağ kullanılmasına önem verirdi. Tavuk rosto, Trakya kuzusu ile yapılmış hermeleşmiş (yumuşatılmış) kuru fasulye, Ankara mantısı, elde açılmış kıymalı Arnavut böreği ve tereyağlı patates ile sunulan cızbız köfte gibi Atatürk'ün sevdiği yemekler o gün Cafe Zone'da hazırlanacak. Atatürk'ün sofrasından eksik etmediği cacık ve yoğurt da mönüde bulunacak.

Cafe Zone'da Atatürk'ün sofralarında olduğu gibi içki sonrası kırmızı Ankara şarabı ikram edilecek. Tatlı olarak ise mönüde su muhallebisi ve tereyağlı baklava olacak.

Yemek sonrası Türk kahvesi Atatürk'ün içtiği gibi büyük fincanlarda sunulacak ve yanında yassı sigaralar verilecek.

Atatürk genellikle canlı müzik dinlemeyi severdi. Ancak yemek sofrasında folstrot müziği, Rumeli havaları, klasik müzik dinlerdi. Ve tabii ki Safiye Ayla...

        
        
12.11.2006
        Kapat