Balık Takvimi         
        

Özel olarak hazırlanan “balık takvimi”ne göre, bu mevsimin en lezzetli balıkları hamsi, mezgit, torik, levrek, yayın ve kefal.  

  
“Balık Takvimi”ne göre bu mevsimin en lezzetli balıkları hamsi, mezgit, torik, levrek, kefal ve yayın... Uzmanlar, yüksek kolesterolü olanları, kalp hastalarını ve yaşlıları aşırı et tüketmemeleri konusunda uyarırken, kırmızı etin fazla tüketilmesi halinde midede şişkinlik ve hazımsızlık yaratabileceğine dikkati çekiyorlar. Kırmızı etin yaratacağı problemler karşısında balık eti sağlıklı bir çözüm oluşturuyor.
    
   İnternette son günlerde elektronik posta yoluyla elden ele dolaşan “Balık Takvimi” ise balık seçiminde en iyi rehber... Takvim, Türk denizlerinde avlanan balıklarla, bu balıkların mevsimlere göre lezzet durumlarını gösteriyor. Takvimde Karadeniz, Akdeniz, Marmara ve Ege’de avlanan balıkların 12 aylık lezzet durumları yer alıyor.  
      
“Balık Takvimi”ne göre, yılın hangi ayında hangi balığın daha lezzetli olduğunu bilerek tüketmek mümkün olabiliyor. Şubat ayı için en lezzetli balıklar grubunda, kalkan, hamsi, mezgit, levrek, kefal ve yayın yer alıyor. Yenilebilir balıklar ise mercan, palamut, mersin, uskumru, barbunya, çipura, lüfer olarak sıralanıyor.

       Takvimde yer alan bilgilere göre balıkların en lezzetli olduğu aylar şöyle:

Palamut: Eylül-Kasım

Mersin: Şubat-Haziran

Çinekop: Temmuz ve Ağustos

Kalkan: Ocak-Nisan

Hamsi: Kasım-Şubat

Sardalya: Haziran-Eylül

Çipura: Ağustos ve Eylül

Levrek: Şubat-Mayıs

Alabalık: Kasım-Ocak

Yılan Balığı: Yalnızca Mayıs ayında

Uskumru: Ekim ve Kasım

Barbun: Ağustos-Ekim

Lüfer: Ağustos-Ekim

Sazan: Ekim-Kasım

Torik: Ekim-Şubat”  

        
        
04.04.2002
        Kapat